Jan Bajtlik, Alexander Skorobogatov

 

Élan Vital

 

 

28 maja – 20 czerwca 2021

 

 

Jan Bajtlik, Święty Jerzy wg Vittore Carpaccio, 2021,

tusz na papierze, 37.5 x 105 cm

Alexander Skorobogatov, The Most Powerful Tiger, 2017,

olej na płótnie, 50 x 40 cm

Jan Bajtlik, Psy wg Paolo Ucello, 2021,

tusz na papierze, 70 x 100 cm

Alexander Skorobogatov, Whirl, 2019,

metal, lustro, silkon i pigment, 65 x 50 x 40 cm

Élan Vital to podwójna wystawa indywidualna prezentująca prace Jana Bajtlika i Aleksandra Skorobogatowa. Artyści wchodzą w dialog z arcydziełami i prądami artystycznymi zachodniej tradycji historii sztuki, z której przejmują i rewidują estetyczne elementy, wydobywając z nich witalność, optymizm i harmonię.

 

Jan Bajtlik prezentuje różnorodne obrazy nawiązujące do jego wcześniejszych fascynacji roślinami, motywami, znakami i ich czytelnością, a także najnowszy cykl, w którym przetwarza sceny z dzieł mistrzów renesansu. Działanie to wydobywa ich napięcia i gry świateł.

 

Jego przedstawienia świętego Jerzego walczącego ze smokiem jednocześnie są hołdem dla dawnych mistrzów, a także odniesieniem do własnych poszukiwań przedstawień wewnętrznego konfliktu człowieka z drzemiącym w nim potworem, jak w antycznej ikonografii tauromachii wykorzystywanej przez Bajtlika w jego wcześniejszych pracach. Odkrywanie sprzecznego związku nieracjonalnej siły i rozumnej woli manifestuje się także w zamieszczonych na wystawie obrazów „Silników”, których skomplikowany mechanizm przedstawiony jak martwa natura frapuje organicznością.

 

Alexander Skorobogatov pokazuje obrazy i rzeźby tryskające żywymi kolorami, komponującymi się w fantastyczne ogrody. Prace te noszą niepozbawione ironii i humoru tytuły jak Leśna wróżka, Twój ptak ma dziwne pióra czy Eden. Jego malarstwo bawi się  z pozoru naiwnym przedstawieniem, wydobywając nastrój rozluźnienia. Rzeźby Skorobogatova wyobrażające niesamowite rośliny są złożone z dwóch podstawowych elementów: wewnętrznej metalowej struktury nawiązującej do tradycji konstruktywistycznych i liści z silikonu zmieszanego z pigmentami wprowadzającymi do nich żywioł malarstwa. Dzięki temu rzeźby stają się malarstwem przestrzeni.

 

Wystawa jest hymnem na cześć życia i podróżą w głąb rozległego i bogatego terytorium, gdzie forma i światło przemawiają przez wieki.

 

 

 

Copyright  ©  Galeria Szydłowski  2023