Wśród Przyjaciół

 

29 czerwca - 17 sierpnia 2018

 

wernisaż    29 czerwca  18:00 – 21:00

 

 

Wystawa „Wśród Przyjaciół” to świadectwo osobistej przyjaźni artystów ze Stefanem Szydłowskim – stanowi rodzaj duchowego rodowodu galerii. Ideą przewodnią jest pokaz artystów, którzy od początków istnienia Galerii z nią współpracowali, wzajemnie się znali i przyjaźnili. W pierwszej sali znajdują się prace Koji Kamoji, Edwarda Krasińskiego i Edwarda Narkiewicza przypominające o ich częstych spotkaniach ze Stefanem Szydłowskim w pracowni Henryka Stażewskiego (dziś Instytut Awangardy w Warszawie). W drugiej sali zestawione są obrazy kluczowych twórców polskiego malarstwa abstrakcyjnego: Wojciecha Fangora, Stefana Gierowskiego, Zbigniewa Gostomskiego, Aleksandry Jachtomy i Jana Tarasina, natomiast w pomieszczeniu łączącym dwie sale można zobaczyć prace Tomasza Tatarczyka, którego łączyła z innymi przyjaźń, a jednocześnie charakteryzowała oryginalna postawa artystyczna.

 

Wszyscy wymienieni artyści wielokrotnie brali udział w wystawach Galerii Szydłowski. Na wystawie nie znaleźli się wszyscy artyści, z którymi łączy nas wspólna historia, ponieważ planujemy poświęcić im osobne, tematyczne wystawy, a będą to we wrześniu Andrzej Szewczyk, w grudniu Erna Rosenstein, natomiast w lutym Ryszard Winiarski.

 

29 czerwca 2018 r. pokazujemy prace, które bardzo rzadko lub nigdy nie były wystawiane, jak np. obiekty Edwarda Krasińskiego, obrazy Koji Kamoji, czy prace Tomasza Tatarczyka. Jednocześnie wystawa ta ma silne symboliczne znaczenie, bo inaugurując przestrzeń na ul. Wspólnej 53 w Warszawie, otwiera nowy rozdział w historii Galerii. Przyjaźnie pozostają i patronują naszym przedsięwzięciom.

 

 

Copyright  ©  Galeria Szydłowski  2018