Ryszard Ługowski

 "Na krawędzi chaosu: Jazda próbna"

 

11 marca - 27 kwietnia 2017

 

wernisaż    11 marca  12:00 – 15:00

 

 

Wystawa Ryszarda Ługowskiego „Na krawędzi chaosu: Jazda próbna” jest częścią większego projektu różnorodnych działań i instalacji, testem wielości dzieł wzajemnie powiązanych inspiracją chaosem, doświadczeniem granicznym nieokreśloności i wymykającej się kondycji współczesnej w jej rozmaitych odsłonach, a mianowicie na poziomie społecznej tożsamości, religijnych rytuałów i wciąż na nowo interpretowanych więzi z przeszłością i wielkimi wydarzeniami historycznymi.

 

W momencie, gdy rzeczywistość zdaje się legnąć w gruzach w oczach zszokowanych niewyobrażalnymi tragediami mas ludzi, czas staje w miejscu, a życie po tych wydarzeniach naznaczone jest traumą. Wychylone wahadło pokazane na wystawie symbolizuje w równej mierze niewiadomy los, jak i nieuchronność tego, co nadejdzie. Wystawę uzupełnia praca wideo oraz instalacja złotego buddy siedzącego na brzegu czarnego matowego kotła, który mimo niewielkich rozmiarów niczym otchłań odpycha i rozbudza fascynację, jak żywa tajemnica pokazana na dłoni, a mimo to nierozwikłana.

 

"Jazda próbna" wskazuje na kulturę eksperymentu, z której Ługowski czerpie swoją artystyczną postawę, ale jednocześnie na zapowiedź realizacji innych dzieł i wystaw znad "krawędzi chaosu", z których kolejna odbędzie się już niebawem w Galerii EL w Elblągu.

 

Otwarciu będzie towarzyszyć promocja katalogu z wystawy retrospektywnej Ryszarda Ługowskiego "Muśnięcie Grawitacji", której kuratorem był Stefan Szydłowski

 

 

Copyright  ©  Galeria Szydłowski  2018