Luka Rayski

 

Agitated Unfocused Inactivity

 

 7 maja – 17 czerwca 2022

 

 

 

Agitated Unfocused Inactivity to opisowa nazwa stanu przepełnionej niepokojem i rozkojarzeniem bezczynności. W anglosaskiej terminologii psychologicznej pojawia się ona w kontekście zaburzeń z grupy deficytów uwagi. Choć na pierwszy rzut oka to specjalistyczne pojęcie wydaje się wewnętrznie sprzeczne, w istocie nie tylko stosuje się z powodzeniem do indywidualnych przypadków leczenia, ale może stanowić klucz do zrozumienia skotłowanych i ambiwalentnych odczuć, które doświadczają poszczególnych ludzi a także przesycają nastroje całych grup społecznych.

 

W najnowszej serii abstrakcyjnych obrazów Luka Rayski tworzy sekwencje czy wręcz całe systemy uformowanych rytmicznie drobnych elementów. Nawiązuje do wypracowanej przez siebie metody malarskiego zapisu niewiadomych graficznie przedstawianych przez „x”. Każdy mały krzyżyk łączy się z innymi splatając się w sieć tajemnicy. Tło jest pozornie jednobarwne i pozornie jednolite. Za sprawą krzywizn na siatce iksów oraz delikatnie przenikających się barw przypominających pulsujące plamy powidoków, obraz zdaje się wibrować łagodnymi falami, a tło przestaje być jedynie podłożem, stając się abstrakcyjną rzeczywistością w procesie, której rozpadowi zapobiega podszewka spleciona z setek kresek.

 

Agitated Unfocused Inactivity to opowieść o świecie, który został zbadany i oswojony tylko na powierzchni, podczas gdy w jego głębi czai się coś, co łatwiej można poczuć niż opisać.

 

 

Copyright  ©  Galeria Szydłowski  2022